为了帮大家提高英语成绩,小编在这里为大家整理了英语第十二单元练习题,希望大家可以用心去看,去学习。
任务一:Try to find out how much these items cost in your country. Fill in the chart according to your research.
Items
Cost in my country
Cost in the U.S.
A pair of pants
$ 34. 00
A pair of shoes
$ 48. 00
A haircut
$ 23. 00
Gasoline
$ 1. 10 / gallon
任务二:Compare the prices in your country with the prices in the U. S. Finish the following report, using the information above. Then try to share it with your classmates.
Many things are more expensive in the United States than in my country. For example,
希望同学们能够认真阅读英语第十二单元练习题,努力提高自己的学习成绩。
相关推荐
初一英语Unit3练习题
Tag:初一英语同步练习,初一英语同步练习大全,初中学习网 - 初一学习辅导 - 初一英语辅导资料 - 初一英语同步练习
- 英语第十二单元练习题
- › 高二英语第十八单元Mainly Revision ( 阶段复习 )
- › 高二英语第十五单元A famous detective(著名侦探)
- › 高二英语第十四单元Satellites(卫星)
- › 高二英语第十单元At the Tailor\s Shop (在裁店缝)
- › 初一英语第十一单元读写综合
- › 英语第十二单元练习题
- 在百度中搜索相关文章:英语第十二单元练习题
- 在谷歌中搜索相关文章:英语第十二单元练习题
- 在soso中搜索相关文章:英语第十二单元练习题
- 在搜狗中搜索相关文章:英语第十二单元练习题